Strona główna » Zapalenie oskrzeli u dzieci

Zapalenie oskrzeli u dzieci

Ostre zapalenie oskrzeli to jedna z najczęstszych chorób u dzieci. Często wywołuje wiele strachu u rodziców. Przyczyną zapaleń oskrzeli są najczęściej wirusy. Rzadko istnieje potrzeba stosowania antybiotyków (tylko gdy czasami do wirusa dołączy zakażenie bakterią).

Zapalenie oskrzeli objawy u dzieci

U dzieci objawy zapalenia oskrzeli to kaszel (początkowo suchy, następnie mokry = dziecko odkrztusza wydzielinę). Dodatkowymi objawami są katar, stan podgorączkowy/gorączka, małe dzieci mogą wymiotować. 

Czasami u dziecka może pojawiać się duszność. Warto, aby rodzic wiedział jak ona wygląda i w razie jej wystąpienia wiedział, że niezwłocznie ma udać się z dzieckiem po pomoc lekarską. Kilka objawów może na nią wskazywać:

  1. “Zaciąganie międzyżebrzy”. Przestrzenie między żebrami na klatce piersiowej malucha zapadają się wraz z rytmem oddychania.
  2. “Zaciąganie przyczepów przepony”. Wraz z wdechem pod łukiem żeber zauważycie tworzenie się dołeczków.
  3. Zapadanie się dołka jarzmowego i dołków nadobojczykowych. Dołeczki wraz z wdechem będą się tworzyć nad mostkiem i nad obojczykami.
  4. Poruszanie skrzydełkami nosa podczas oddychania.
  5. Stękanie.
  6. Przyspieszone oddychanie.
  7. Przyspieszone bicie serca.

Pytanie jak rozpoznać zapalenie oskrzeli i jak odróżnić je od innych infekcji? Pediatra stawia diagnozę zapalenia oskrzeli na podstawie objawów jakie występują u dziecka. Nie potrzeba badań dodatkowych. Najważniejsze jest to co usłyszy podczas osłuchiwania płuc. Przy zapaleniu oskrzeli słychać świsty, furczenia, faza wydechu jest wydłużona.

Jesteście w sytuacji gdy wasz lekarz rozpoznał zapalenie oskrzeli u dzieci – ile trwa pytacie? Objawy zapalenia oskrzeli u dzieci mogą ciągnąć się od 1 do 3 tygodni.

Co na zapalenie oskrzeli  u dziecka, czyli jak leczyć zapalenie oskrzeli u dziecka?

W praktyce często stosujemy leki rozkurczające oskrzela (np. Berodual) oraz wziewne sterydy (Nebbud, Budixon Neb). Inhalacje dobrze jest rozpocząć od leków rozkurczających, a dopiero po 15-20 minutach stosować sterydowe leki przeciwzapalne. Dodatkowo w leczeniu pomocne są również inhalacje z soli fizjologicznej które działają nawilżająco na drogi oddechowe. 

W poważniejszych przypadkach stosowane są sterydy domięśniowe lub dożylne, a także w przypadku duszności i obniżonej saturacji krwi – tlenoterapia.

Jak zapobiegać zapaleniu oskrzeli u dzieci?

Możesz zmniejszyć ryzyko choroby swojego dziecka poprzez:

  • częste mycie rąk
  • unikanie dymu tytoniowego
  • karmienie piersią przynajmniej 6 miesięcy

Śledź Pana Pediatrę

PanPediatra.pl to blog lekarski dla rodziców.

Psychoterapia Gdańsk.

Każdy z nas lub naszych bliskich potrzebuje czasem wsparcia. Dobry psychoteraputa Gdańsk pomoże przejść przed trudne chwile. Zobacz

Follow Us