Strona główna » Potówki u Niemowlaka

Potówki u Niemowlaka

Potówki u niemowlaka to częsty problem. Dotyczą kilkunastu procent niemowląt. Jak “fundujemy” tą wątpliwą przyjemność naszemu dziecku? Przyczyną powstawania potówek jest przegrzewanie organizmu dziecka i nieodpowiednia pielęgnacja. 

Konkretnie problemem są: 

 • zbyt ciepłe ubieranie niemowląt
 • ustawianie zbyt dużej temperatury w pokoju bobasa
 • zakładanie ubrań z syntetycznych “nieoddychających” tkanin
 • smarowanie maluchów oliwką

Jak rozpoznać potówki u niemowlaka? Jak wyglądają potówki? Zdjęcia.

Potówki u dzieci. Zdjęcia:

Wyróżniamy trzy rodzaje potówek:

 1. Zwykłe – małe, drobniutkie, białawe grudeczki – powstają przez zatkanie końcowego, zewnętrznego odcinka przewodu gruczołu potowego.
 2. Czerwone – zapalne czerwone grudki, często spotykane w fałdach i zgięciach skóry. Najczęściej wynik nieodpowiednich dermokosmetyków stosowanych u malucha.
 3. Głębokie – grudki wielkości do kilku milimetrów najczęściej występujące w klimacie tropikalnym.

Co na potówki u niemowlaka?

Leczenie potówek polega na usunięciu przyczyny przegrzewania dziecka. Choć pokusa do dogrzewania pokoju, ciepłego ubranka jest mocno zakodowana w głowie każdego rodzica należy ją okiełznać i dać skórze malucha poodychać. 

Częste pytanie jakie zadają rodzice to czy stosować octenisept na potówki u niemowlaka? Czym smarować potówki u niemowlaka? W przytłaczającej większości przypadków nie stosuje się środków odkażających, kremów i maści. Sudocrem na potówki u niemowlaka to nie jest dobry pomysł. 

Na co dzień, a także przede wszystkim, gdy potówki już wystąpią należy:

 • W dzień zimą nie nagrzewać pokoju dziecięcego powyżej 21 stopni Celsjusza. W nocy temperatura powinna być niższa o 1-2 stopnie.
 • W upalne dni zapewnić w pokoju dziecka wentylację/cyrkulację powietrza
 • Ubierać dziecko w produkty z bawełny
 • Nie stosować oliwek do pielęgnacji

Bardzo nasilone potówki? Wysypka u niemowlaka może szybciej ustąpić po zastosowaniu maści z cynkiem, które mają dobre właściwości osuszające. W przypadku bakteryjnych nadkażeń potówek wasz pediatra prawdopodobnie zastosuje miejscowo maść z antybiotykiem.

Śledź Pana Pediatrę

PanPediatra.pl to blog lekarski dla rodziców.

Psychoterapia Gdańsk.

Każdy z nas lub naszych bliskich potrzebuje czasem wsparcia. Dobry psychoteraputa Gdańsk pomoże przejść przed trudne chwile. Zobacz

Follow Us