Potówki u niemowlaka to częsty problem. Dotyczą kilkunastu procent niemowląt. Jak “fundujemy” tą wątpliwą przyjemność naszemu dziecku? Przyczyną powstawania potówek jest przegrzewanie organizmu dziecka i nieodpowiednia pielęgnacja.
Konkretnie problemem są:
- zbyt ciepłe ubieranie niemowląt
- ustawianie zbyt dużej temperatury w pokoju bobasa
- zakładanie ubrań z syntetycznych “nieoddychających” tkanin
- smarowanie maluchów oliwką
Jak rozpoznać potówki u niemowlaka? Jak wyglądają potówki? Zdjęcia.
Potówki u dzieci. Zdjęcia:
Wyróżniamy trzy rodzaje potówek:
- Zwykłe – małe, drobniutkie, białawe grudeczki – powstają przez zatkanie końcowego, zewnętrznego odcinka przewodu gruczołu potowego.
- Czerwone – zapalne czerwone grudki, często spotykane w fałdach i zgięciach skóry. Najczęściej wynik nieodpowiednich dermokosmetyków stosowanych u malucha.
- Głębokie – grudki wielkości do kilku milimetrów najczęściej występujące w klimacie tropikalnym.
Co na potówki u niemowlaka?
Leczenie potówek polega na usunięciu przyczyny przegrzewania dziecka. Choć pokusa do dogrzewania pokoju, ciepłego ubranka jest mocno zakodowana w głowie każdego rodzica należy ją okiełznać i dać skórze malucha poodychać.
Częste pytanie jakie zadają rodzice to czy stosować octenisept na potówki u niemowlaka? Czym smarować potówki u niemowlaka? W przytłaczającej większości przypadków nie stosuje się środków odkażających, kremów i maści. Sudocrem na potówki u niemowlaka to nie jest dobry pomysł.
Na co dzień, a także przede wszystkim, gdy potówki już wystąpią należy:
- W dzień zimą nie nagrzewać pokoju dziecięcego powyżej 21 stopni Celsjusza. W nocy temperatura powinna być niższa o 1-2 stopnie.
- W upalne dni zapewnić w pokoju dziecka wentylację/cyrkulację powietrza
- Ubierać dziecko w produkty z bawełny
- Nie stosować oliwek do pielęgnacji
Bardzo nasilone potówki? Wysypka u niemowlaka może szybciej ustąpić po zastosowaniu maści z cynkiem, które mają dobre właściwości osuszające. W przypadku bakteryjnych nadkażeń potówek wasz pediatra prawdopodobnie zastosuje miejscowo maść z antybiotykiem.