Wędrujące jądro u dziecka to jądro, które występuje w worku mosznowym, ale czasami “chowa się” w jamie brzusznej. Jest to fizjologia. Zjawisko związane jest ze wzmożonym odruchem mięśnia dźwigacza jądra. Do czasu dojrzewania wędrujące jądro w większości przypadków samoczynnie na stałe schodzi do moszny.
Bardzo istotne jest odróżnienie jądra wędrującego, czyli “urody” niektórych chłopców od wnętrostwa (stan kiedy jądra na stałe są poza moszną i wymaga to operacyjnego ich sprowadzenia do worka mosznowego).
Dla lekarza bardzo ważne są:
- obserwacje rodziców – czy widzieli jądra w mosznie (w warunkach domowych, cieple, podczas snu istnieje większe prawdopodobieństwo na ich zaobserwowanie)
- badanie pacjenta. Wasz pediatra może przeprowadzić test podczas którego przytrzymuje znalezione jąderko przez 30 sekund w mosznie. Można w ten sposób “zmęczyć” mięsień który unosi jąderka do góry – jeżeli po tym manewrze jądra zostają w mosznie to nie ma powodu do obaw – powinniście usłyszeć, że to jądra wędrujące. Natomiast gdy pomimo przytrzymania w worku mosznowym jądra uciekną poza mosznę to mamy do czynienia z wnętrostwem.
Podsumowując jądro wędrujące to fizjologia u chłopców i problem prawdopodobnie zniknie podczas dojrzewania. Jądro na stałe umiejscowione poza moszną należy operować. Najświeższe doniesienia mówią o tym, że warto to robić szybko, już w okolicach 1 roku życia.