Wodniak jądra to płyn, który zbiera się w okolicy jądra. Wodniak jądra u dziecka stwierdzany jest u około 1 na 16 noworodków płci męskiej.
Co to jest wodniak jądra? Skąd się wziął?
U chłopców jądra przemieszczają się do moszny jeszcze w łonie matki – w ostatnim miesiącu ciąży. Wcześniej znajdują się w brzuszku dziecka. Podczas tej wędrówki ciągle otoczone są błoną, która powleka narządy jamy brzusznej. Po przemieszczeniu się do dołu do moszny błona ta w środku moszny tworzy jakby worek w którym jądro się znajduje. Worek ten powinien zamknąć się, zarosnąć “od góry” uniemożliwiając przedostawanie się płynu z brzuszka do okolicy jąderek. Jeżeli tak się nie stanie i istnieje połączenie pomiędzy okolicą jądra, a jamą brzuszną – mogą tworzyć się wodniaki.
Jak pediatra orientuje się, że zmiana w mosznie to wodniak?
Wodniaka jadra u dziecka można w większości przypadków potwierdzić na podstawie badania małego pacjenta. Wykonuje się test – podświetlenie latarką moszny. Jeżeli światło jednorodnie rozchodzi się w mosznie i przez nią przenika to najprawdopodobniej potwierdza rozpoznanie. W niektórych przypadkach używa się USG do różnicowania wodniaka jądra z innymi stanami chorobowymi takimi jak np. przepuklina pachwinowa.
Czy wodniak jądra u dziecka jest niebezpieczny?
Nieleczony wodniak jądra u twojego noworodka lub niemowlaka nie jest niebezpieczny. Nieleczony wodniak jądra u dziecka w większości przypadków wchłonie się do 2 roku życia chłopca, połączenie pomiędzy okolicą jądra, a brzuszkiem ulegnie samoistnemu zamknięciu. Jeżeli u twojego malucha pediatra rozpozna wodniaka będziecie spokojnie czekać, aż on sam zniknie do 2 r.ż. Po tym wieku prawdopodobieństwo samoistnego ustąpienia problemu znacznie maleje i wtedy rozważa się leczenie operacyjne.